Awanse i spadki (stan na 17.06.2021)

II liga

W ubiegły weekend zakończyły się rozgrywki II ligi. Wszyscy trzej spadkowicze zagrają w przyszłym sezonie w II grupie III ligi czyli z zespołami z województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

16. Olimpia Elbląg 37pkt
——————————–
17. Olimpia Grudziądz 36pkt
18. Błękitni Stargard 36pkt
19. Bytovia Bytów 34pkt

III liga

Trzecioligowcom do rozegrania pozostały jeszcze dwie kolejki. Podobnie jak w naszej IV lidze liga została podzielona na grupy mistrzowską i spadkową. Do awansu Raduni Stężyca wystarczy jeden punkt. Znacznie ciekawiej jest w grupie spadkowej. Grają w niej zespoły z miejsc od 9 do 22. W przyszłym sezonie w III liga po koku ma wrócić do osiemnastozespołowego składu, czyli z automatu spadają cztery zespoły. Każde z czterech województw ma swoją grupę IV ligi, z której awansuje po jednym zespole. Do tego dzięki postawie drugoligowców III ligę będzie musiało opuścić dodatkowo trzy zespoły. Jak łatwo policzyć będzie to oznaczało degradację z III ligi aż dziesięciu zespołów.
Z naszego regionu w III lidze gra trójka zespołów – Elana Toruń w grupie mistrzowskiej ma zapewnione utrzymanie. Unia Janikowo do utrzymania potrzebuje jednego punktu w meczach z Flotą Świnoujście lub Gwardią Koszalin. Ostatni z zespołów z naszego regionu – Pomorzanin Toruń po ostatniej porażce z Jarotą Jarocin stracił szansę na utrzymanie w lidze.
Przy równej liczbie punktów na koniec sezonu decyduje stosunek bramkowy w całym sezonie.

1. Radunia Stężyca 81pkt
….
9. Sokół Kleczew 54pkt
10. Kotwica Kołobrzeg 52pkt
11. Unia Janikowo 50pkt
12. Jarota Jarocin 46pkt
——————————–
13. Nielba Wągrowiec 44pkt
14. Flota Świnoujście 43pkt
15. Bałtyk Koszalin 42pkt
16. Unia Swarzędz 41pkt
17. Gwardia Koszalin 40pkt
18. Pomorzanin Toruń 37pkt
19. Gryf Wejherowo 33pkt
20. Górnik Konin 23pkt
21. Chemik Police 18pkt
22. Mieszko Gniezno 4pkt


IV liga

Do III ligi awansuje pierwszy zespół w tabeli. Zawisza aby awansować w ostatniej kolejce potrzebuje zwycięstwa z Pogonią. Jeśli bydgoski klub straci punkty przy zwycięstwie Włocłavii z Kujawianką Izbica to klub z Włocławka wywalczy awans.
W grupie spadkowej w tej chwili pewny jest spadek zespołów KS Brzoza i Kujawiaka Kowal. Spadek Pomorzanina Toruń z III ligi spowodował dodatkowo spadek Cuiavii Inowrocław. Jeśli spadnie Unia Janikowo (choć jak piszemy wyżej mają oni niemal pewne utrzymanie) z IV ligą pożegna się Start Pruszcz. W barażach o utrzymanie w lidze zagrają Orlęta Aleksandrów Kujawski z drugim zespołem II grupy V ligi (Notecianka Pakość, Łokietek Brześć Kujawski lub Zdrój Ciechocinek) oraz Start Pruszcz z drugim zespołem I grupy I ligi Pomorzaninem Serock.
Przy spadkach z IV ligi ważne jest, do której grypy spadają zespoły. KS Brzoza, Kujawiak Kowal i Cuiavia Inowrocław terytorialnie należą do II grupy V ligi

1. Zawisza Bydgoszcz 69pkt
2. Włocłavia Włocławek 67pkt
3. Chemik Bydgoszcz 58pkt
….
7. Pogoń Mogilno 34pkt
………
12. Sparta Brodnica 40pkt
13. Chełminianka Chełmno 39pkt
14. Legia Chełmża 37pkt
15. Orlęta Aleksandrów Kujawski 35pkt
16. Start Pruszcz 34pkt

17. Cuiavia Inowrocław 32pkt
18. Kujawiak Kowal 19pkt
19. KS Brzoza 3pkt

V liga grupa II

O awans do IV ligi walczą Notecianka Pakość (84pkt), Łokietek Brześć Kujawski (83pkt) i Zdrój Ciechocinek (83pkt). Pierwszy zespół w tabeli wywalczy bezpośredni awans, drugi zagra w barażu z Orlętami Aleksandrów Kujawski.

W tym sezonie w V lidze gra osiemnaście zespołów. Od przyszłego sezonu ma ich być szesnaście, czyli automatycznie spadają dwie ekipy. Z A-klasy awansują trzy zespoły. Noteć Inowrocław i jeden z trzech zespołów z grupy Włocławek – Kujawiak Kruszyn (52pkt), Piast Bądkowo (50pkt), Sadownik Waganiec (48 pkt). Do rozegrania w tej grupie pozostały dwie kolejki. Zespoły z drugich miejsc czyli Pałuczanka Żnin i Kujawiak/Piast/Sadownik zagrają ze sobą baraż o awans do V ligi. Baraż pomiędzy Orlętami Aleksandrów Kujawski, a zespołem z V ligi nie będzie miał wpływu na spadki z V ligi.

Rezerwy Pogoni Mogilno nie mogą uplasować się wyżej niż na dwunastym miejscu. Nawet jeśli wygrają w sobotę w Barcinie i LTP Lubanie przegra w Pakości to mimo równej liczby punktów lepszy bilans spotkań bezpośrednich z Pogonią ma LTP. Prawdopodobny jest też scenariusz, że na koniec sezonu LTP, Pogoń II i Piast Kołodziejewo będą miały po 40 punktów wtedy zadecyduje mała tabela, w której wszystkie zespoły będą miały po 6 punktów, ale bramkowo najlepiej wypada LTP (+3), a najgorzej Pogoń II (-4). Utrzymać może się nawet czternasty w tabeli Piast Kołodziejewo. Aby to się stało Piast musi pokonać Wisłę Dobrzyń nad Wisłą, Pogoń II musi stracić punkty, a LTP musi przegrać w Pakości. Piast dwukrotnie pokonał LTP i w tym przypadku zajmie 11 miejsce.

Pary ostatniej zaległej kolejki:
Notecianka Pakość – LTP Lubanie
Dąb Barcin – Pogoń II Mogilno
Wisła Dobrzyń – Piast Kołodziejewo
Zdrój Ciechocinek – Lubienianka Lubień Kujawski
Łokietek Brześć Kujawski – Mień Lipno
Goplania zakończyła już sezon.

1. Notecianka Pakość 84pkt
2. Łokietek Brześć Kujawski 83pkt
3. Zdrój Ciechocinek 83pkt
4. Noteć Inowrocław 66pkt
….
9. Wisła Dobrzyń nad Wisłą 46pkt
10. Tłuchovia Tłuchowo 45pkt
11. LTP Lubanie 40pkt
12. Pogoń II Mogilno 37pkt
13. Goplania Inowrocław 37pkt
14. Piast Kołodziejewo 37pkt
15. Dąb Barcin 33pkt
16. Zjednoczeni Piotrków Kujawski 18pkt
17. Szubinianka Szubin16pkt
18. Ziemowit Osięciny 13pkt (zespół wycofał się zimą)

P