Historia spotkań z Włocłavią Włocławek

Historia spotkań Pogoni Mogilno z Włocłavią nie jest zbyt bogata. Dotychczas zespoły spotykały się w lidze 27 razy. Bilans spotkań jest wyrównany – 11 zwycięstw Włocłavii, 5 remisów i 11 zwycięstw Pogoni.

Pierwszy raz zespoły spotkały się w 1950 roku w rozgrywkach A-klasy. W meczu rozegranym 10 grudnia Pogoń grająca jako Gwardia zremisowała z Unią Włocławek 2:2. Rundy rewanżowej tego sezonu nie rozegrano, ponieważ została zmieniona formuła rozgrywek. W tym sezonie nie było spadków, ani awansów.

W 1953 roku Pogoń awansowała z ligi między powiatowej do A-klasy (mistrz A-klasy grał w barażach o 2 ligę) i los ponownie skojarzył ją z Unią Włocławek. Mogileński zespół odstawał od stawki i zajął ostatnie miejsce w tabeli skutkujące spadkiem z ligi. Pogoń w pierwszym meczu przegrała na własnym terenie 2:3, a w rundzie rewanżowej uległa Unii aż 1:5.

W 1958 roku Pogoń przegrała we Włocławku 0:4. Rok wcześniej Unia Włocławek zmieniła nazwę na Celuloza Włocławek. W książce Zbigniewa Góreckiego „Wspaniałe lata włocławskiej piłki nożnej 1945-1974 możemy przeczytać krótki opis tego meczu –Mecz lidera grupy z ostatnią drużyną ligi stał na bardzo słabym poziomie technicznym. Mecz był jednostronnym widowiskiem piłkarskim, w którym olbrzymią przewagę w polu posiadali gospodarze. Aż dziw brał, że Pogoń straciła tylko cztery bramki, bowiem okazji było co najmniej dwukrotnie więcej. Pogoń w tym meczu tylko się broniła, ani razu nie atakowała bramkarza gospodarzy. Bramki dla zwycięzców strzelili M.Ziółkowski (2), H. Lewandowski (1) oraz J.Wojnowski (1)

W rewanżu górą była Pogoń, która wygrała 4:3. A w wyżej wymienionej książce czytamy – Pogoń zagrała znakomite spotkanie z Celulozą. Mecz był bardzo zacięty i emocjonujący z uwagi na liczbę strzelonych goli. Przez pierwszą połowę gospodarze grali niezwykle ambitnie, walczyli o każdą piłkę jak lwy, zaskakując gości tym sposobem gry wygrywając 3:1. Po przerwie trener gości zalecił swoim zawodnikom krycie na całym boisku zawodników gospodarzy. Tym sposobem zespół gości ograniczył swobodę poruszania się szybkich napastników Pogoni. Goście przejęli inicjatywę i wygrali drugą połowę 2:1. Trzeba nadmienić, że do końca meczu trwała zacięta walka obu zespołów i trzymała w napięciu miejscowych kibiców.

Celuloza po spadku do A-klasy stworzono nowy klub o nazwie Włocławianka. Powołanie nowego klubu miało miejsce 23 stycznia 1960 roku łączył on młodzież z byłej Celulozy i Stali. Zespół byłej Celulozy brał w rozgrywkach A-klasy, natomiast Stal Włocławek występowała w III lidze. W sezonie 1960 w związku ze zmianą systemu rozgrywek na jesień-wiosna rozegrano tylko jedną rundę (grano tylko wiosną). Przed sezonem 1961/1962 w związku z wycofaniem wojska z finansowania Stali zespoły byłej Stali i Celulozy stworzyły jedną drużynę o nazwie Włocławianka występującą w III lidze. Dwa miesiące wcześniej Pogoń pokonała na wyjeździe w rozgrywkach III ligi Stal aż 7:1, jest to jedno z najwyższych wyjazdowych zwycięstw Pogoni w historii. 4 czerwca 1991 roku bramki dla Pogoni na stadionie we Włocławku strzelali – Franciszek Strzerzyński 3, Stanisław Piechocki 3, oraz Zygmunt Kubiak.

W pierwszym sezonie Włocławianki w III lidze (1961/1962. Pogoń wygrała we Włocławku po golach Zbigniewa Witkowskiego i Stanisława Piechockiego 2:1. We wspomnianej wcześniej książce czytamy – Spory zawód sprawili swoim sympatykom piłkarze Włocławianki, ulegając u siebie przeciętnemu zespołowi z Mogilna. Od początku gospodarze grali szablonowo zaś dośrodkowania padały łupem wysokich i skocznych obrońców gości. Natomiast gospodarze grali prostą, skuteczną piłkę i przed przerwą Witkowski strzelił pierwszego gola. Po zmianie stron gra obu zespołów wyrównała się i w 52 minucie Piechocki podwyższył na 2:0. Gospodarze nie odpuścili i agresywnie atakując, uzyskali kontaktowego gola po strzale Szwedy. Do końca meczu włocławianie dosłownie oblegali przedpole gości, ale wynik nie uległ już zmianie.

Spotkanie rewanżowe rozpoczęło się dobrze dla Pogoni, która do przerwy prowadziła 3:1, jednak słabsza 2 połowa przyniosła 3 bramki dla Włocławianki dające im zwycięstwo –Dla zagrożonego degradacją do A-klasy zespołu Włocławianki mecz w Mogilnie miał olbrzymie znaczenie. Tylko wygrana pozwalała spokojnie myśleć o przyszłości włocławian. Ta myśl przyświecała zawodnikom gości całe spotkanie Dlatego w pierwszej połowie mocno spięci zawodnicy Włocławianki popełnili wiele błędów w obronie. Gospodarze zaś po strzałach Witkowskiego, strzelca dwóch bramek, oraz Radzińskiego objęli prowadzenie 3:1, przy czym gola dla gości strzelił J.Hiller. Obraz gry uległ radykalniej zmianie po przerwie. Kiedy to włocławianie dali koncert gry, wygrywając drugą połowę 3:0.(…)

Oba zespołu pozostały w III lidze i w kolejnym sezonie Włocławianka w 9 kolejce spotkań pokonała Pogoń na własnym boisku 2:0, co było ich pierwszym zwycięstwem w nowym sezonie. Wiosną Pogoń wzięła srogi rewanż i rozgromiła na własnym boisku rywali aż 6:1 (3:0). Łupem bramkowym podzielili się Zbigniew Witkowski 3, Hieronim Kowalski 2 i Stanisław Piechocki.

W sezonie 1963/1964 Pogoń spisywała się kiepsko i dwukrotnie uległa Włocławiance 1:2. W meczu we Włocławku rzutu karnego dla Pogoni nie wykorzystał  Franciszek Strzerzyński. Słabe wyniki Pogoni przyniosły degradacje do klasy okręgowej. W okręgówce Pogoń trafiła na Włocławiankę w sezonie 1967/1968. Mogilnianie dwukrotnie gładko ulegli zespołowi z Włocławka 0:4 na wyjeździe 21 kwietnia 1968 roku aż 0:6 na własnym terenie. Pogoń zakończyła ten sezon na ostatnim miejscu w tabeli, ale dzięki rozszerzeniu okręgówki o dwa dodatkowe zespoły została uprawniona od udziału w barażach, w których Pogoń rywalizowała obok Wdy Świecie, Unii Janikowo i Nadwiślanina Grudziądz. Mecze rozgrywano systemem każdy z każdym na neutralnym terenie. Niestety Pogoń uplasowała się za Wdą i Unią i spadła do A-klasy co było początkiem tułaczki po niższych ligach. Pogoń kilkakrotnie miała okazję zmierzyć się w nich z rezerwami Włocławianki.

W 1974 roku decyzją władz miasta doszło do połączenia Włocławianki z najgroźniejszym lokalnym rywalem – Kujawiakiem Włocławek. Z połączenia tych klubów postała Włocłavia. Kujawiak po 9 latach od fuzji ponownie się odrodził, a jak się skończyła jego historia to już wszyscy doskonale wiemy.

W 1975 roku miała miejsce reforma administracyjna, która podzieliła województwo bydgoskie na bydgoskie, toruńskie i włocławskie. Co miało też wpływ na kształt rozgrywek piłkarskich. Pogoń grała z zespołami z województwa bydgoskiego, natomiast Włocławianka z zespołami z województwa włocławskiego. Dopiero kolejna reforma administracyjna z 1999 roku i powołanie województwa kujawsko-pomorskiego, w którego skład wchodziły tereny starego województwa bydgoskiego z małymi korektami pozwoliło Pogoni rozgrywać spotkania z zespołami z Włocławka i okolic. Pogoń trafiła do grupy południowej bydgoskiej okręgówki.

Po 37 latach przerwy Pogoń zmierzyła się z Włocłavią 10 września 2005 roku. Był to pierwszy sezon Pogoni po awansie do IV ligi. Pogoń wygrała we Włocławku 3:2, a bramki dla zespołu prowadzonego przez Grzegorza Nowaczyka zdobyli Mariusz Konopiński (dwie) i Damian Malczewski. Pogoń zagrała w składzie: Wanecki, Modliński, Siwa, Gorgoń, Maciejewski, Nowaczyk, Hanczewski,Konopiński, ( D. Malczewski), Wypijewski, ( Krzysztof Krotoszyński), Matelski, ( Kamil Krotoszyński), Kańczukowski ( Niewiadomski). Wiosną zespoły spotkały się w Dąbrówce i ponownie górą była Pogoń, która wygrała po golach Damiana Malczewskie, Roberta  Matelskiego i Janusza Humaja 3:0 .

W kolejnym sezonie IV ligi Pogoń wygrała na własnym boisku z będącą na pierwszym miejscu w tabeli Włocłavią 2:0 po golach pozyskanego latem 2006 roku Bartłomieja Czaplewskiego, dla którego było to pierwsze trafienie przed własną publicznością i Jacka Łukomskiego. Było to ostatnie zwycięstwo Pogoni nad zespołem z Włocławka. Mecz odbył się 23 września 2006 roku. W rewanżu Pogoń przegrała na boisku rywali aż 1:4, a honorowe trafienie zaliczył Damian Malczewski.

Po sezonie 2007/2008 była zaplanowana reorganizacja rozgrywek, w efekcie której zmieniła się struktura rozgrywek aż od 1 ligi, która została przemianowana na Ekstraklasę, 2 stopień rozgrywek przyjął nazwę 1 ligi itd. Zmienił się również podział zespołów grających na 4 szczeblu rozgrywek, zespoły z województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego stworzyły nową III ligę. Jesienią Pogoń zremisowała na swoim stadionie 1:1. Bramkę zdobył Michał Wojciechowski. Zimą w Pogoni doszło do dużych zmian – w związku z problemami finansowymi klubu drużynę opuścili czołowi zawodnicy, z piłkarzy spoza Mogilna został tylko Czaplewski. Na ławce trenerskiej Grzegorza Nowaczyka zastąpił Cezary Dworek. Skazywana na pożarcie Pogoń odpierała ataki rywali aż do 81 minuty, kiedy to Radosław Wuciński wyprowadził miejscowych na prowadzenie. W 89 minucie wynik spotkania ustalił Billy Abbott. Włocłavia awansowała do nowej III ligi, natomiast Pogoń w kolejnym sezonie grała z IV lidze.

Włocłavia spadła z III ligi i ponownie trafiła na Pogoń sezonie 2011/2012. Oba zespoły obok Unii Solec i Flisaka Złotoria biły się o awans do III ligi. Zespół z Włocławka prowadził w tym czasie obecny trener Pogoni Wiesław Borończyk. Pierwszy mecz rozegrano we Włocławku, zakończył się on bezbramkowym remisem, ale nie obyło się bez kontrowersji. Po meczu rozpętała się medialna burza wymierzona w kierunku sędziego Grzegorza Gołdyna. Sędzia w pierwszej połowie nie zdecydował się na podyktowanie rzutu karnego dla Włocłavii  po zagraniu ręką przez Damiana Kempskiego. Gołdyn został po meczu zawieszony na podstawie materiału wideo. Wiosną Pogoń mogła przypieczętować awans do III ligi w spotkaniu z Włocłavią. Jednak mogileński zespół prowadzony przez Arkadiusza Glazę był zadowolony z bezbramkowego remisu i awans do III ligi wywalczył tydzień później w Złotorii. Pogoń wygrała rozgrywki IV ligi z przewagą 13 punktów nad Włocłavią.

W sezonie 2012/2013 Pogoń prowadzona już przez Wiesława Borończyka grała z Włocłavią w półfinale Pucharu Polski i dwukrotnie uległa zespołowi z Włocławka (0:3 i 0:2), który później zdobył trofeum.

W poprzednim sezonie w rundzie jesiennej tego padł remis 1:1, a bramkę dla Pogoni zdobył Damian Malczewski. W maju Pogoń wygrała 2:0 po golach Krzysztofa Szala i kuriozalnym trafieniu Jakuba Fetera, który  podając do swojego bramkarza zdobył bramkę samobójczą.

W rundzie jesiennej sezonu 2014/2015 mecz z Pogonią był dla Włocłavii pierwszym na przebudowanym stadionie. Przy sztucznym oświetleniu Pogoń wygrała 4:2. Strzelanie dla Pogoni rozpoczął Damian Łuczakz dobywając piękną bramkę po rozegraniu rzutu wolnego. Była to jego pierwsza bramka w seniorach. Na 2:0 podwyższył z rzutu karnego po dyskusyjnym rzucie karnym za faul na Kędziorze Błażej Duszyński. W końcówce Włocłavia zdobyła kontaktowego gola po trafieniu Arkadiusza Suchomskiego z rzutu karnego, którego tak naprawdę nie powinno być. Druga połowa rozpoczęła się od naporu włocławian i już w pierwszej minucie za sprawą Patryka Dudkiewicza był remis. Pogoń jednak dominowała w kolejnych minutach i po dwóch bramkach  Dawida Zdrojewskiego wygrała 4:2. Wiosną Pogoń wygrał 3:2 po dwóch golach Mrówczyńskiego i błędzie bramkarza Włocłavii, który wleciał do bramki z piłką po dośrodkowaniu Duszyńskiego.

Ostatni mecz ligowy, między zespołami Włocłavii i Pogoni zakończył się zwycięstwem mogilnian 9:0 w 26. kolejce IV ligi sezonu 2015/2016.

1961/1962 III liga

Włocławianka 1:2 POGOŃ (Zbigniew Witkowski, Stanisław Piechocki)

POGOŃ 3:4 Włocławianka  (Zbigniew Witkowski 2, Radzimski)

1962/1963 III liga

Włocławianka 2:0 POGOŃ

POGOŃ 6:1 Włocławianka  (Zbigniew Witkowski 3, H.Kowalski 2, S.Piechocki)

1963/1964 III liga

POGOŃ1:2 Włocławianka (samobójcza, Franciszek Strzerzyński nie wykorzystał karnego)

2005/2006 IV liga

Włocłavia 2:3 POGOŃ (Mariusz Konopiński 2, Damian Malczewski)

POGOŃ 3:0 Włocłavia  (Damian Malczewski, Robert  Matelski, Janusz Humaj)

2006/2007 IV liga

POGOŃ2:0 Włocłavia (Bartłomiej Czaplewski, Jacek Łukomski)

Włocłavia 4:1 POGOŃ ( Damian Malczewski)

2007/2008 IV liga

Pogoń Mogilno 1:1 Włocłavia  (Michał Wojciechowski)

2014/2015 III liga

Włocłavia 2:4 POGOŃ (Damian Łuczak, Błażej Duszyński- z karnego, Dawid Zdrojewski 2)

POGOŃ 3:2 Włocłavia  (Wiktor Mrówczyński-2,  Błażej Duszyński)

2015/2016 IV liga

Włocłavia 0:3 POGOŃ (Mateusz Nawrocki – 2, Andrii Melnyk)

POGOŃ 9:0 Włocłavia ( Krzysztof Szal -2, Damian Malczewski -2, Krzysztof Urtnowski -2, Błażej Duszyński, Damian Łuczak, Antoni Krajnyk)